Jak się okazuje, z uwagi na to, że kawa ma działanie moczopędne, częste jej picie może powodować utratę cennych minerałów i innych składników odżywczych. Jednak warto wiedzieć dokładnie, jakie są to ilości. Co jeszcze może być wypłukiwane z organizmu przy piciu kawy i czy jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Czy kawa wypłukuje magnez – fakt czy mit?
Jak to zostało wyżej wspomniane, jedną z najbardziej kontrowersyjnych dla kawoszy teorii jest ta, która mówi o tym, że ich ulubiony napój wypłukuje magnez i inne cenne składniki z organizmu.
Jak się okazuje, z uwagi na to, że kawa jest napojem moczopędnym, może powodować ubytki wielu cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu minerałów, w tym magnezu. Warto tutaj wiedzieć, że picie kawy zwiększa ilość wydalanego przy oddawania moczu magnezu. Jednak są to stosunkowo niewielkie ilości, o ile nie przekracza się 2–3 filiżanek kawy w ciągu dnia.
Wówczas trzeba się liczyć z ubytkiem tego pierwiastka z organizmu na poziomie ok. 4 mg. Trzeba też pamiętać o tym, że stan, w którym moczopędne działanie kawy utrzymuje się, może trwać nawet do trzech godzin po jej wypiciu.
Co jeszcze może wypłukiwać kawa z organizmu?
Z moczem wydalane są także inne pierwiastki, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Dlatego trzeba mieć na uwadze to, że moczopędne działanie kawy może powodować wypłukiwanie innych minerałów z organizmu.
Wśród nich znajdują się między innymi takie substancje jak:
- potas,
- sód,
- wapń.
Czy wypłukiwanie magnezu z organizmu przez kawę jest niebezpieczne?
Różnego rodzaju analizy pokazują, że picie zalecanej ilości kawy, maksymalnie do 3 filiżanek dziennie, nie będzie powodowało negatywnych skutków dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, może wspomóc je pod wieloma względami.
Nie trzeba się też obawiać o to, że z organizmu zostanie wypłukana zbyt duża ilość magnezu. Jak to zostało wyżej wspomniane, przy wypiciu 2–3 filiżanek w ciągu dnia z organizmu usuwanych jest ok. 4 mg magnezu.
Z drugiej strony, przy wypiciu takiej ilości czarnego napoju do organizmu dostarczanych jest ok. 14–21 mg magnezu. Czyli wypłukana ilość pierwiastka zostaje uzupełniona tym, który znajduje się w naparze.
Jednak nie można przekraczać wyżej wymienionej ilości kawy, gdyż wówczas przekroczony zostanie zalecany poziom kofeiny, co może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Kiedy warto zwrócić uwagę na poziom magnezu we krwi?
Jak widać, samo picie kawy nie zagraża poziomowi magnezu w organizmie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że również inne czynniki mogą powodować jego niedobory.
Do takich należy między innymi:
- picie dużej ilości herbaty,
- spożywanie alkoholu,
- leczenie antybiotykami,
- stosowanie leków moczopędnych,
- kuracje hormonalne, w tym antykoncepcja,
- przewlekły stres.
Niedobory mogą być również spowodowane złą przyswajalnością magnezu wynikającą np. z chorób jelitowych, nerek czy chwilowych zaburzeń układu trawiennego.
Objawy, które powinny skłonić cię do zbadania poziomu magnezu w organizmie, to m.in.:
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy,
- drażliwość,
- spadek odporności,
- brak energii,
- skurcze nóg,
- drżenie kończyn lub powiek,
- osłabiona kondycja włosów,
- problemy ze snem.
Objawy te niestety nie są charakterystyczne dla niedoboru magnezu i często mogą być mylone z innymi dolegliwościami.
Z czasem, gdy niedobór trwa dłużej, mogą pojawić się bardziej poważne problemy zdrowotne, np.:
- kołatanie serca,
- łamliwość kości,
- problemy z uzębieniem,
- silne migreny,
- stany lękowe,
- nerwice,
- stany depresyjne,
- wahania nastroju i zachowania.
U kobiet objawem niedoboru magnezu może być wzmożenie bólu miesiączkowego, a w przypadku ciąży może być czynnikiem wpływającym na większe ryzyko jej utraty.
Dlatego przy wystąpieniu pierwszych objawów mogących świadczyć o niedoborach magnezu, warto przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia. Następnie skonsultować z lekarzem konieczność suplementacji tego pierwiastka.
