Najważniejsze to nie przegrzać. Ubieranie noworodka latem w pigułce.

Jako świeżo upieczeni rodzice możecie zastanawiać się, jak ubierać swoje dziecko latem.

Nic dziwnego, ponieważ na ten temat powstało już bardzo wiele teorii. Do tego jeszcze trzeba dodać wszystkie porady, które napływają od rodziny: mam, babć, cioć, teściowej, a także koleżanek, które zostały wcześniej mamami. Postaramy się więc odpowiedzieć na nurtujące pytania i pomóc wybrać rozwiązanie najlepsze dla was i waszego dziecka.

Najważniejsze zasady ubierania

Istnieje pewna uniwersalna zasada ubierania dzieci: noworodka ubieraj o jedną warstwę więcej niż siebie, niemowlaka – tak samo, a dziecko, które biega – o jedną warstwę mniej. Ta prosta reguła zawiera bardzo prawdziwe i trafne spostrzeżenia, które mogą stanowić punkt wyjścia przy ubieraniu swojej pociechy.

Noworodek nie wykształcił jeszcze odpowiednich mechanizmów termoregulacyjnych, dlatego też jego ciało szybciej ulega wyziębieniu. W przypadku starszych dzieci sprawa ma się zupełnie inaczej. Dużo lepiej radzą sobie ze zmianami temperatury, również dlatego, że są w ciągłym ruchu.

Na co zatem zwrócić uwagę przy ubieraniu maluszków?

Przede wszystkim – na tkaniny. Powinny zawsze być wyprodukowane z naturalnych surowców – np. 100% bawełny – i posiadających odpowiednie atesty. Materiały o dobrym składzie przepuszczają powietrze, co sprawia, że skóra oddycha. Nie ma zatem mowy o odparzeniach czy pokrzywce.

Bardzo ważna kwestia, choć wydaje się oczywista, to rozmiar ubranek. Letnie warianty śpioszków, pajacyków czy też body powinny być dobrze dopasowane lub odrobinę luźniejsze. Za ciasna odzież może uciskać lub obcierać i nie zapewniać odpowiedniej przewiweności. W ten sposób sprawisz, że ubieranie noworodka latem (a także jesienią, wiosną czy zimą) będzie szybkie i przyjemne, a nie stresujące zarówno dla malca, jak i rodzica.

W upalne, duszne noce warto rozważyć przykrywanie dzieci bambusową lub bawełnianą, ekologiczną pieluszką. W ten sposób unikniemy przegrzania i zapocenia.

Jak uprasować ubrania ze 100% bawełny?

Bardzo dobre pytanie. Szczególnie latem higiena wszystkich ubranek, bielizny oraz pościeli jest niezwykle istotna. Nawet malutkie dzieci pocą się znacznie intensywniej, co sprawia, że na materiałach przylegających do skóry szybciej namnażają się bakterie. Warto więc, oprócz prania, dezynfekować je jak najczęściej. Idealnie sprawdzi się wtedy generator pary Tefal. Dzięki wyrzutowi pary pod dużym ciśnieniem (nawet do 8 barów) oraz o wysokiej temperaturze, jest w stanie usunąć do 99,9% bakterii i drobnoustrojów. Dodatkowo odświeża tkaniny i pozwala na pozbycie się wszelkich zapachów. A co najważniejsze – ten sposób dezynfekcji jest całkowicie bezpieczny nawet dla najmłodszych, co potwierdza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.