Jak pozbyć się potówek? Rozpoznanie, pielęgnacja i profilaktyka.

Każda mama troszczy się o zdrowie swojego maluszka, dlatego nawet tak popularny problem, jakim są potówki, może wzbudzić jej niepokój. Nic w tym dziwnego. Żeby lepiej zrozumieć, skąd się biorą, co sprzyja ich powstawaniu i jak chronić przed nimi dziecko – zwłaszcza latem – przedstawiamy zbiór porad, jak pozbyć się potówek.

Czy potówki u dzieci są groźne?

Na początek uspokajamy: chociaż potówki u maluszków to nic przyjemnego, to nie należy się ich bać. Zazwyczaj nie są też zwiastunem poważniejszych chorób. Nie zmienia to jednak faktu, że potówkom należy przeciwdziałać, a ich występowanie – ograniczać. Nieleczone mogą dokuczać dziecku i zostać rozdrapane, co z kolei może doprowadzić do powstania ranek poważniejszych niż same krostki.

Przyczyny, rozpoznanie i objawy potówek

Potówki na czole, nogach czy plecach dzieci (a zwłaszcza niemowląt) pojawiają się częściej niż u dorosłych z uwagi na niedojrzałe gruczoły potowe oraz system termoregulacji. Do czynników, które mogą wywoływać potówki, należą: przegrzanie organizmu, podwyższona temperatura i gorączka, niewłaściwa pielęgnacja skóry lub nieodpowiednio dobrana odzież. Często też stosowne ubranie dziecka przy leczeniu potówek ma znaczenie dla skrócenia lub wydłużenia leczenia.

Wypryski najczęściej dzieli się na dwa typy:

  • Potówki zwykłe – to drobne krostki wypełnione płynem, pojawiające się najczęściej na skórze głowy, w zgięciach łokci, kolan, na plecach i w okolicach szyi. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest wzmożone pocenie po przegrzaniu organizmu – np. wskutek szczelnego okrywania i wkładania nieprzewiewnych ubranek.
  • Potówki czerwone – mają postać czerwonych grudek wskazujących na stan zapalny. Rozwijają się zwykle z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Potówki mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu.

Jak pielęgnować skórę, by pozbyć się potówek

Leczenie potówek jest przede wszystkim przyczynowe. Ustępowaniu zmian sprzyja usunięcie czynników, które wywołują nadmierne pocenie i utrudniają parowaniu wody z powierzchni skóry. Zaleca się:

  • lekkie ubieranie dziecka, w naturalne i przewiewne tkaniny,
  • obniżenie temperatury otoczenia,
  • niestosowanie oliwek kosmetycznych.

Wskazane są kąpiele z zastosowaniem delikatnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka niezawierających składników olejowych. W przypadku potówek czerwonych ustępowanie zmian przyspiesza stosowanie miejscowo obojętnego pudru płynnego. Natomiast zmiany nasilone, nadkażone (z widoczną żółtawą wydzieliną, ktorej towarzyszy obrzęk skóry) wymagają konsultacji dermatologa lub pediatry, który zaleci leki o działaniu odkażającym.

Skórę dziecka można również przemywać sterylnym gazikiem nasączonym naparem z nagietka lub rumianku, co powinno złagodzić swędzenie.

Jak pozbyć się potówek na stałe – postępowanie

Leczenie potówek u dzieci niekiedy wymaga naprawdę dużej cierpliwości. Przede wszystkim więc warto im zapobiegać. W jaki sposób? Po pierwsze: nie przegrzewać. Ponadto warto w czasie pielęgnacji dziecka czy przy przewijaniu, zwłaszcza latem, pozostawić malucha przez kilka chwil nago. Dzięki temu skóra będzie prawidłowo oddychać.

Jak dobrać ubranie dziecka przy leczeniu potówek, czyli profilaktyka

Zaufaj naturalnym tkaninom. Zarówno ubranka, pieluszki, jak i wszelkie podkłady do przewijania czy też kocyki powinny być wykonane z bezpiecznych, naturalnych, najlepiej bawełnianych materiałów. Przepuszczają one powietrze, co jest równoznaczne z tym, że dziecko nie poci się nadmiernie.

Warto również zadbać o dezynfekcję tekstyliów. Nieodzowne jest częste pranie, pomocny będzie również generator pary. Jej silny strumień (pod ciśnieniem nawet do 8 barów) w połączeniu z wysoką temperaturą zabija do 99,9% drobnoustrojów, bakterii i zarazków. Obsługa urządzenia nie sprawia najmniejszego kłopotu. Wystarczy tylko skierować parę na dezynfekowany przedmiot i przesuwać ją w taki sposób, by odkazić całość. Skuteczność generatorów jest potwierdzona pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, więc zyskujesz pewność, że przedmioty oczyszczone przy ich użyciu są całkowicie bezpieczne dla skóry twojego malucha.

Pamiętaj, że wszystkie zmiany na skórze najmłodszych warto skonsultować się ze specjalistą, a powyższe wskazówki nie zastąpią opinii lekarskiej.