Lokatorzy na gapę: jak pozbyć się roztoczy z pokoju dziecka?

Roztocza to najgorszy wróg dzieci, zwłaszcza tych z atopowym zapaleniem skóry, katarem siennym czy astmą alergiczną. Te wszechobecne, mikroskopijne pajęczaki gromadzą się w naszych mieszkaniach, dywanach, meblach, pościeli i zbierającym się nieustannie kurzu. Często doprowadzają do uczuleń. Skuteczne pozbycie się roztoczy z domu i pokoju dziecka to trudne zadanie, a zazwyczaj wręcz nie do końca możliwe. Warto jednak podejmować działania, które ograniczą występowanie tych szkodliwych alergenów, zwłaszcza gdy chodzi o pokój dziecka. Wszak wiadomo, że skóra dzieci jest wrażliwa i mniej odporna na drażliwe działanie drobnoustrojów.

Co zabija roztocza?

Roztocza rozwijają się szczególnie w miejscach, gdzie znajdą ciepło, wilgoć i ciemność. Nic dziwnego, że pokój dziecka daje doskonałe warunki do ich namnażania. Mnóstwo tekstyliów, optymalna temperatura oraz umiarkowane nasłonecznienie sprawiają, że roztocza bardzo chętnie zajmują dziecięce pokoje. Te z kolei powinny zwracać szczególnie naszą uwagę, ponieważ to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na alergie. Są jednak sposoby, by nie dać się roztoczom!

Po pierwsze: wietrzenie

To bardzo prosty sposób, by obniżyć temperaturę w pokoju (najlepiej poniżej 25 stopni) oraz zminimalizować wilgotność. Wniosek jest prosty: jeśli chcesz utrzymać higienę w pokoju dziecka, wietrz tak często, jak to możliwe.

Po drugie: preparaty

Na rynku dostępnych jest wiele produktów likwidujących roztocza, które mogą być przydatne w walce z pasożytami. Należy jednak pamiętać, by nie stanowiły one zagrożenia dla dzieci.

Po trzecie: temperatura

W jakiej temperaturze giną roztocza? Te drobnoustroje nie lubią odchyleń od przeciętnej, dlatego giną zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Przedmioty dziecka można więc albo prać w wysokiej temperaturze, albo wkładać do zamrażarki. Co jednak zrobić z rzeczami, których nie można odkazić w ten sposób? Z pomocą przyjdą generatory pary Tefal.

Para – buch! Czyli sposób na roztocza

Idealnym rozwiązaniem w walce z roztoczami są generatory pary marki Tefal. Nie tylko nadają się niemal do wszystkich tekstyliów, takich jak poduszki, zasłony, a nawet materace, ale również są wyjątkowo skuteczne. W trakcie prasowania z użyciem gorącej pary wytwarzana jest bowiem bardzo wysoka temperatura, nawet do 230 stopni Celsjusza, natomiast roztocza giną już przy 121 stopniach.

Co więcej, gorąca para, wyrzucana w ilości od 100 do 650 g/min z ciśnieniem od 5,5 bara do 8 barów (w zależności od wybranego modelu), pozwala skutecznie oczyszczać wszelkie tekstylia znajdujące się w dziecięcym pokoju, likwidując 99,9% bakterii i alergenów. Żelazka z generatorem pary Tefal pozwalają też na pracę w pionie, zatem możemy odświeżać wszystkie materiały o wiele sprawniej, wystarczy tylko skierować strumień pary na wybrany przedmiot. To szczególnie wygodne w przypadku np. zasłon, zabawek czy materaca. Ponadto urządzenia Tefal zostały pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka, co daje pewność, że wybieramy rozwiązania bezpieczne dla naszego malucha.

Systematyczne odświeżanie gorącą parą tkanin w pokoju dziecięcym zapewni naszym pociechom czystą i higieniczną przestrzeń, w której będą bezpiecznie się rozwijać. Oczyszczony parą dywanik lub mata do zabawy pozostaną miejscem beztrosko spędzanego czasu. Nawet pluszaki, powszechnie uznawane za siedlisko kurzu i alergenów, dzięki oczyszczaniu za pomocą pary wodnej nie stanowią już źródła potencjalnego uczulenia. Nie musisz więc rezygnować w pokoju swojego dziecka z dodających uroku tekstyliów, maskotek, kocyków itp. Wystarczy, że zaopatrzysz się w generator pary Tefal, aby skutecznie pozbyć się roztoczy.