Plusz i już! Jak dezynfekować zabawki, zwłaszcza dla noworodka?

Zabawki to nieodzowne towarzyszki na każdym etapie rozwoju młodego człowieka – od niemowlęcia po nastolatka. Znajdują się chyba w każdym dziecięcym pokoju. Pociechy je uwielbiają, lecz rodzice coraz częściej mają ich dość. Dlaczego? Bo zabawki, zwłaszcza te rzadziej używane, stają się często siedliskiem drobnoustrojów. Co zatem zrobić, by zabawki znów stały się bezpieczne, szczególnie dla noworodka? Podpowiadamy, jak o nie dbać, czyścić i dezynfekować.

Czyszczenie i dezynfekcja zabawek twardych

Czyszczenie i dezynfekowanie zabawek z plastiku czy też drewna jest stosunkowo łatwe. Wystarczy woda, ściereczka i odpowiedni detergent. W przypadku mycia może być to po prostu mydło bezpieczne dla dziecka. Tego rodzaju zabawki wystarczy przetrzeć szmatką nasączoną wodą i odpowiednim preparatem.

Dezynfekcja zabawek twardych przebiega dokładnie w ten sam sposób. Różnicę czyni jedynie środek. Dobrze sprawdzi się apteczny płyn do dezynfekcji. Warto pamiętać jednak, by nie zawierał substancji szkodliwych dla dzieci, np. chloru. Po zdezynfekowaniu warto odstawić zabawki na kilka godzin, by płyn wyparował – dzięki temu staną się bezpieczne dla noworodka.

Czyszczenie i dezynfekcja zabawek miękkich

O ile czyszczenie maskotek nie jest trudne, ponieważ wystarczy wrzucić je do pralki i wyprać w temperaturze zalecanej przez producenta, o tyle dezynfekcja zabawek z tkaniny może nastręczać już więcej problemów. Wysokie temperatury prania i silne detergenty mogą je bowiem uszkodzić. Co zatem zrobić? Czym i jak dezynfekować zabawki dla noworodka?

Z pomocą przychodzą generatory pary marki Tefal.

Jak to działa? Gorąca para osiąga temperaturę nawet 230 stopni Celsjusza, w której giną wszelkie bakterie, a także grzyby i alergeny. Używając pary do dezynfekcji zabawek, pozbywamy się wszechobecnych roztoczy kurzu domowego i innych mikroorganizmów oraz chorobotwórczych drobnoustrojów odpowiedzialnych za zakażenia. Para, w zależności od modelu urządzenia, wyrzucana jest z ciśnieniem od 5,5 bara do 8 barów, co pozwala wniknąć w głąb maskotek, skutecznie je oczyszczając i odświeżając bez konieczności prania. Generatory pary Tefal otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, gwarantujące bezpieczeństwo ich stosowania z produktami przeznaczonymi dla najmłodszych. Dezynfekcja zabawek gorącą parą jest też świetną alternatywą, gdy nasza pociecha jest uczulona na środki piorące, ponieważ pozwala im na bezpieczne i higieniczne poznawanie świata.

Dezynfekcja nowych zabawek

Panuje przekonanie, że zabawki wyjęte z pudełka są całkowicie bezpieczne dla noworodka, czyli sterylne. Nic bardziej mylnego. Nawet te, które były szczelnie zapakowane, nie są wolne od kurzu czy bakterii obecnych w fabryce. Nie mamy też pewności, w jakich warunkach były magazynowane.

Aby zabawki nie stanowiły zagrożenia dla twojego dziecka, należy je dokładnie zdezynfekować – niezależnie od tego, czy posiadały opakowanie. W tym celu ponownie posłuży generator pary. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią temperaturę do dezynfekowanej zabawki. Pożądany efekt uzyskamy już od 121 stopni Celsjusza – wtedy zostają usunięte bakterie, drobnoustroje, roztocza i inne cząsteczki niewidoczne gołym okiem. W ten sposób zabawki staną się bezpieczne dla dzieci, w tym dla tych najwrażliwszych, czyli noworodków.