„Sezamie, otwórz się”, czyli jak wybrać skrzynię na zabawki.

Skrzynia na zabawki to wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów dziecięcego pokoju. Służy ona nie tylko do przechowywania zabawek, lecz także świetnie sprawdza się w treningu sprzątania. Nie wymaga bowiem od dziecka szczególnych umiejętności.

Pozwala też zapanować nad bałaganem. Podpowiadamy, jak wybrać skrzynię na zabawki do domu oraz jak najefektywniej o nią dbać.

Wszystko na miejscu, czyli odpowiednie przechowywanie zabawek

Jeżeli w twoim domu jest wiele dziecięcych zabawek, a ich uporządkowanie sprawia ci trudność, to skrzynia bądź kosz będą idealne. W prosty sposób pomieszczą i uporządkują rzeczy o różnych rozmiarach i kształtach. Nie narzucają więc ograniczeń jak komody czy półki. Jeżeli planujesz rozpocząć naukę porządkowania ze swoim dzieckiem, to dobry powód, by kupić skrzynię. Jest niska, łatwa w użyciu i nie wymaga ustawiania zabawek. Dla maluchów może stanowić doskonałe rozwiązanie na start.

Ponadto niektóre z pojemników są zaprojektowane w taki sposób, by nie tylko służyć przechowywaniu, ale i zastępują z powodzeniem siedzisko. Stanowią też nierzadko element dekoracyjny w dziecięcym pokoju.

Raz, dwa, trzy, wybierz ty!

Jak wybrać skrzynię na zabawki? Czym się kierować? Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele modeli. Przedstawiamy niektóre z nich.

Skrzynia do siedzenia

Niektóre pojemniki na zabawki zostały zaprojektowane z myślą o tym, by spełniać również funkcję siedziska. Najczęściej znaleźć można takie, których wieko jest obite pianką oraz tkaniną. Dostępne są też modele, które po otworzeniu zamieniają się w fotel z oparciem. Doskonale sprawdzą się więc jako krzesło do stoliczka, bez konieczności kupowania kolejnego mebla. Wykonane są najczęściej z lakierowanej płyty MDF, a droższe modele – z naturalnego drewna. Te drugie uchodzą za trwalsze.

Skrzynia – kosz

Jeżeli szukasz czegoś równie funkcjonalnego, ale o bardziej kompaktowych rozmiarach, możesz wybrać kosze tekstylne. Zajmują one tyle miejsca, ile włożone do nich zabawki.

Niektóre modele przystosowane są do zawieszenia na ścianie lub drążku, co pozostawia więcej wolnej przestrzeni na podłodze. Ich dodatkową zaletą jest mała waga i duża mobilność.

Pojemniki plastikowe

Największą grupę pojemników stanowią te plastikowe. Występują one w bardzo wielu wariantach. Do wyboru mamy zarówno wielkie skrzynie, jak i mniejsze pudełka, które można włożyć pod łóżko, dostępne we wszystkich kolorach i kształtach.

Przed zakupem pojemnika plastikowego, warto wcześniej zastanowić się, do czego będzie nam służył. Dzięki temu odpowiednio dobierzemy także rodzaj zamknięcia, np. szczelne do małych elementów, takich jak klocki, a większe pudło z wiekiem przeznaczymy na pluszaki.

Dodatkowymi atutami pojemników plastikowych są: możliwość ich podpisania, a także łatwość czyszczenia.

Higiena pod kontrolą

Bez względu na rodzaj wybranej skrzyni należy ją regularnie odświeżać, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na zbieranych z podłogi zabawkach można przenieść do wnętrza pojemnika różnego rodzaju drobnoustroje, które będą miały świetne warunki, by się rozwijać.

W odkażaniu doskonale sprawdzi się generator pary – z wyjątkiem skrzyń z plastiku, które trzeba regularnie myć. Wysoka temperatura i strumień pary pod wysokim ciśnieniem (od 5,5 bara do 8 barów) wytwarzane przez urządzenie usuwają 99,9% bakterii, zarazków, roztoczy i kurzu. Dodatkowo taki zabieg pomaga zabijać nieprzyjemne zapachy oraz dezynfekuje powierzchnie.

Generator pary może zdecydowanie ułatwiać czyszczenie skrzyń z siedziskami. Wystarczy skierować strumień pary na tkaninę i odświeżać tak długo, jak potrzebujemy. Dzięki temu nie trzeba rozmontowywać wieka lub kupować specjalnej maszyny do prania tapicerki.

W ten sam sposób zdezynfekujesz kosze tekstylne i zyskasz pewność, że są całkowicie wyczyszczone.

Skuteczność generatorów pary marki Tefal jest potwierdzona pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Masz więc gwarancję bezpieczeństwa dla swojego malucha.