Wakacje z niemowlakiem – jak się na nie przygotować?

Pierwsze wspólne wakacje w powiększonym składzie? Z pewnością będą różnić się od poprzednich. Wyjazd na wakacje z niemowlakiem nie musi oznaczać stresu i ogromnego wysiłku. Podpowiadamy, jak krok po kroku przejść przez ten proces i skorzystać w pełni z pierwszych wspólnych chwil!

Pierwsze wakacje z niemowlakiem – jak wybrać termin?

Jeżeli wybieracie się na wakacje w Polsce, poszukajcie terminu poza szczytem sezonu. Mniejsza liczba turystów to mniejsze zamieszanie, więcej ciszy i spokoju, co szybko okaże się niezwykle ważne. Docenicie to szczególnie w przypadku, kiedy to pierwsze wakacje z niemowlakiem w górach, wśród jezior czy nad morzem. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyjazd na przełomie lipca i sierpnia, postarajcie się o zakwaterowanie w ustronnym miejscu. Dlaczego to takie ważne? Wyjaśniamy.

Jakie miejsce wybrać?

Nawet krótkie wakacje z niemowlakiem mogą przebiec wspaniale. Wystarczy tylko pamiętać o podstawowej zasadzie: zatłoczony kurort to nie miejsce na wakacje z niemowlakiem. Tłok, natężenie hałasu i nocne życie mogą zmienić przyzwyczajenia waszego dziecka. Nagle może się okazać, że spokojny malec stanie się rozdrażniony i płaczliwy.

Ponadto odradzamy zagraniczne kurorty na pierwsze wakacje z niemowlakiem. Gwałtownie zmieniający się klimat może wywołać negatywne reakcje waszej pociechy, nie wspominając już o konieczności wykonania niektórych szczepień.

Jak przygotować samochód na pierwsze wakacje z niemowlakiem?

Dobra podróż z małym dzieckiem to krótka podróż, więc postarajcie się ograniczyć ją do minimum. Najlepiej, gdyby odbywała się własnym samochodem. Dzięki temu to wy decydujecie zarówno o wyposażeniu, jak i planie podróży, w tym o postojach. Pamiętajcie, by samochód był klimatyzowany, a sam filtr – dokładnie wyczyszczony. Nie wolno bowiem ani przegrzać, ani wyziębić maluszka, a jednocześnie nie można dopuścić, by miał styczność z grzybami czy pleśnią obecnymi niekiedy w systemie wentylacji.

Ważne też, by odpowiednio dobrać fotelik. Powinien on spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Musi być też dostosowany do wieku i wagi dziecka. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Jeżeli wasze dziecko ma mniej niż pół roku, pamiętajcie, by robić postoje przynajmniej co dwie godziny. Podczas przerwy wyjmujcie maleństwo z fotelika, by jego delikatny kręgosłup mógł odpocząć.

Jeżeli do tej pory tego nie zrobiliście, warto zastanowić się nad montażem rolet przeciwsłonecznych, które zabezpieczą maluszka zarówno przed przegrzaniem, jak i nadmierną ekspozycją na światło. W ten sposób rozpoczynające się wakacje z niemowlakiem od samego początku upłyną przyjemnie i bez stresu.

Pakowanie, składanie i prasowanie dziecięcych ubranek

Zanim jednak wyruszycie w podróż, wszyscy muszą być spakowani. Skoro to pierwsze wasze wakacje z niemowlakiem to pakowanie może nie być takie łatwe i oczywiste. Dlatego przygotowaliśmy listę podstawowych przedmiotów, o których należy pamiętać.

Środki higieny: pieluchy, woreczki na pieluszki, chusteczki nawilżane, pieluszki tetrowe, gaziki, podkład do przewijania, ręczniki papierowe, kosmetyki do mycia, kremy przeciw odparzeniom, kremy przeciwsłoneczne, kremy codziennego użytku, oliwka.

Tekstylia: po kilka par body, kaftaników, śpioszków i pajacyków, w zależności od długości wyjazdu. Należy jednak pamiętać o sporym zapasie. Chusteczki i kapelusiki chroniące przed słońcem, cieplejsze ubranka, bielizna, buciki, skarpetki, ulubione kocyki i maskotki.

Czy prasować ubrania dziecka?

Zanim jednak spakujesz tekstylia, warto zadać sobie dwa pytania: Czy prasować ubranka noworodka? Czy w ogóle prasowanie ubrań dziecka i rodziców ma sens, jeśli zaraz skończą w zapakowanej po brzegi walizce? Zdecydowanie tak! Wyprasowane ubrania można złożyć dokładniej. A to oznacza, że będą zajmowały nieco mniej miejsca. Nie mówimy tutaj o bardzo skrupulatnym prasowaniu, a więc nie zajmie zbyt dużo czasu.

Dbaj o świeżość ubrań!

Jeśli nie masz czasu na prasowanie ubranek niemowlaka, to zadbaj o ich odświeżenie i dezynfekcję. Dzięki temu nawet w długiej podróży i przy wysokich temperaturach nie rozwiną się na nich bakterie i drobnoustroje. Idealnie sprawdzi się w tej funkcji generator pary, który nie tylko prasuje, lecz także odświeża i dezynfekuje. Silny strumień pary (pod ciśnieniem nawet do 8 barów) w połączeniu z wysoką temperaturą zabija nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale 99,9% drobnoustrojów, bakterii i zarazków. Pozbywa się też roztoczy, co jest szczególnie istotne w przypadku małych alergików. Wystarczy tylko skierować parę na dezynfekowany przedmiot. W ten sam sposób można postąpić z torbą czy walizką maluszka. Dzięki temu masz pewność, że wszystie jego rzeczy zachowają świeżość i będą bezpieczne.

Skuteczność pomocnych w tych zadaniach generatorów pary Tefal jest potwierdzona pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Wybierając taki sprzęt, nie zapytasz już „czy prasować ubrania niemowlaka?”, a „kiedy następny wyjazd?”!

Pod ręką, czyli problem z głowy

Przed wyruszeniem w drogę należy również wspomnieć, co warto mieć pod ręką. Niektóre przedmioty mogą się nie tylko przydać, ale wręcz uratować sytuację w trakcie podróży. Są to: zapas smoczków, zapasowe ubranko, niegazowana woda mineralna i przegotowana woda w butelce, syrop przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciw wzdęciom.

Z pewnością przyda się również mały prowiant, jak biszkopty lub ulubione dania w słoiczkach dziecka.

Wszystko zebrane i spakowane? Fotelik sprawdzony, drzwi zabezpieczone? Więc nie traćcie więcej czasu! Wasze wakacje z niemowlakiem nie mogą dłużej czekać! Jeźdźcie bezpiecznie i bawcie się dobrze!