Wyprawka potrzebna od zaraz: co przygotować dla noworodka przed pójściem do szpitala?

Narodziny dziecka to dla wszystkich rodziców niezwykle ważny moment. Przygotowania na tę chwilę rozpoczynają się nawet wiele miesięcy wcześniej i obejmują duże zmiany, jak umeblowanie pokoju, aż po takie detale jak zakup akcesoriów higienicznych. W tym wymagającym czasie łatwo jednak zapomnieć o samym porodzie i o tym, co będzie potrzebne w szpitalu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować wyprawkę, by spełniała swoje zadanie.

Po pierwsze: sprytne przygotowanie wyprawki dla noworodka

W natłoku obowiązków wiążących się z przyjściem na świat dziecka nietrudno pominąć przygotowanie wyprawki do szpitala. Nie odkładajcie tego jednak na ostatnią chwilę. Może się to wiązać z nerwowym pakowaniem, a jak wiadomo nie od dziś, w takich sytuacjach najłatwiej coś przeoczyć. Jeśli chcecie uniknąć przykrego zaskoczenia, zacznijcie kompletowanie zestawu około dwa miesiące przed porodem. Sukcesywnie, wraz ze zmianą waszych potrzeb oraz nabywaniem wiedzy uzupełniajcie wyprawkę o kolejne niezbędniki.

Przygotowanie wyprawki: co przyda się mamie?

Pamiętajcie, że wyprawka szpitalna ma służyć nie tylko dziecku, ale również mamie. To dlatego należy ją przygotować bardzo uważnie.

Co będzie ważne dla przyszłej mamy? Przede wszystkim dokumenty – należy mieć przy sobie aktualne badania, takie jak morfologia czy badanie moczu. Niezwykle istotna jest też karta przebiegu ciąży. W wyprawce powinny znaleźć się również wyniki szczegółowych badań, jeśli kobieta znajdowała się pod opieką lekarza specjalisty, a także badania poziomu sodu i potasu – jeśli planowany jest poród przez cesarskie cięcie.

Badania to jednak nie wszystko. Co powinno zatem znaleźć się w torbie do szpitala?

Co najmniej dwie wygodne koszule, których nie żal zabrudzić, ciepłe skarpetki, szlafrok i niewielki ręczniczek w razie konieczności przygotowania okładu. W wyprawce nie może zabraknąć również specjalistycznych pieluch oraz balsamu do ust, które mogą popękać w trakcie szybkiego i głębokiego oddychania. Przydatna może okazać się woda termalna.

Przygotowanie wyprawki: co dla dziecka?

W wyprawce, co nie ulega wątpliwości, muszą być również przygotowane akcesoria dla niemowląt. Wśród nich powinny pojawić się artykuły kosmetyczne i higieniczne, takie jak pieluszki dla noworodka, kilka pieluszek tetrowych, wilgotne chusteczki, mydło przeznaczone dla maluszków oraz hipoalergiczna oliwka lub krem.

Kolejną grupę przedmiotów stanowią tekstylia różnego typu. Po pierwsze – ubranka, zarówno te na pobyt w szpitalu, jak i te do włożenia po wypisie. Nie wolno o nich zapomnieć zwłaszcza w zimę i lato, gdy temperatura na zewnątrz zdecydowanie różni się od tej w pomieszczeniach. Bardzo przydatne okażą się również: bezszwowa czapeczka, skarpetki oraz mały kocyk.

Warto wiedzieć jednak, że nim przygotujecie wyprawkę, wszystkie te rzeczy należy zdezynfekować. Skóra noworodka nie posiada jeszcze naturalnej bariery ochronnej, dlatego może źle zareagować na chorobotwórcze drobnoustroje. Wtedy sprawdzi się generator pary Tefal z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Dlaczego?

W trakcie prasowania z użyciem gorącej pary wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura, nawet do 230 stopni Celsjusza, która niszczy nie tylko bakterie, lecz także grzyby i alergeny – m.in. wszechobecne w kurzu domowym roztocza i inne mikroorganizmy oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Dodatkowo tkaniny zdezynfekowane parą są odświeżone, pozbawione wszelkich zapachów. Tak przygotowana wyprawka daje komfort maluszkowi, a rodzicom – pewność, że nic mu nie grozi.