Baldachimy: tak czy nie? Jak dezynfekować łóżko w kilku prostych krokach.

Baldachimy stały się ostatnio dość popularnym dodatkiem do pokoju dziecięcego, chociaż nie są zalecane w przypadku noworodków i młodszych niemowląt. Nic w tym dziwnego, ponieważ pięknie się prezentują i tworzą niezwykle ciepłą i przytulną aranżację we wnętrzach przeznaczonych dla najmłodszych. Dodatkowo sezonowo mogą też pełnić funkcję moskitiery, a także posłużyć do zabawy. Baldachim może stworzyć w przestrzeni dziecięcego pokoju bezpieczny azyl czy kryjówkę i ułatwiać zasypianie. Jak jednak zadbać o tkaninę, by nie stała się siedliskiem drobnoustrojów i nie straciła swego uroku? Wszystkie niezbędne informacje na temat dezynfekcji łóżka znajdziesz w tym artykule.

Baldachimy: jak prać i dezynfekować?

Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym praniu zgodnym z zaleceniami producenta. Natomiast to nie wszystko. Baldachimy zazwyczaj wytwarzane są z delikatnych tkanin przeznaczonych do prania w niskich temperaturach. Jak więc mieć pewność, że pozbędziemy się wszelkich bakterii i alergenów z materiału już w 30 stopniach Celsjusza? Warto poznać inne, bardziej skuteczne rozwiązanie i oczyszczać go za pomocą pary wodnej.

Żelazko z generatorem pary Tefal pozwala dokładnie odświeżać tekstylia i w niemal 100% usuwać z nich bakterie i alergeny. Sekret skuteczności tkwi w wysokiej temperaturze pary wodnej – sięgającej nawet do 230 stopni Celsjusza – wyrzucanej pod ciśnieniem osiągającym od 5,5 bara do 8 barów. Dzięki temu baldachimy zarówno z delikatnej, jak i grubszej tkaniny mogą zostać w pełni odświeżone i oczyszczone bez większego trudu. Wyjątkowym ułatwieniem okaże się też możliwość prasowania parowego w pionie i bez konieczności kontaktu stopy żelazka z tkaniną. Dzięki temu łatwo zadbać o wiszący baldachim, bez potrzeby zdejmowania go. Już kilka uderzeń pary wystarczy, aby zapobiec osiedlaniu się w tkaninie drobnoustrojów. Co więcej, taki zabieg jest bezpieczny nawet dla delikatnych materiałów, więc można z powodzeniem wykonywać go, aby oczyścić nawet tiulowe baldachimy.

Baldachim to nie wszystko: jak dezynfekować łóżko?

Po zdjęciu baldachimu do prania lub jego odświeżeniu bez zdejmowania warto pomyśleć o dezynfekcji łóżka. Tak samo jak i na innych powierzchniach wykonanych z materiału, także i tam gromadzą się cząsteczki kurzu, pyłków, a nawet roztocza.

Od czego należy zacząć? Najlepiej od pościeli. Jeśli tego wymaga, dobrze jest ją wyprać w wysokiej temperaturze, by pozbyć się z niej drobnoustrojów.

Zanim powleczesz poduszki i kołdrę w poszewki, warto je zdezynfekować przy użyciu generatora pary, podobnie jak odbywało się to przy czyszczeniu baldachimu. Wysoka temperatura i silny wyrzut pary usuną do 99,99% bakterii, drobnoustrojów i roztoczy, dzięki czemu materiały zostaną skutecznie odkażone.

Tak samo należy postąpić z materacem i miękkimi obiciami. Pokrowiec materaca najczęściej można czyścić w pralce. Jeśli jednak chcemy jedynie go zdezynfekować, wystarczy użyć generatora pary.

Podsumowanie: dezynfekcja łóżka z baldachimem krok po kroku

Baldachim to wspaniały dodatek do pokoju dziecięcego, który może nawet pomagać maluchowi w zasypianiu. Bardzo ważne jest jednak, by zarówno tkanina, jak i łóżko, nad którym się znajduje, były regularnie czyszczone i dezynfekowane. Niewystarczająca higiena może doprowadzić do rozwoju alergii i chorób.

Zaczynaj od góry, czyli baldachimu. Możesz go zdjąć i uprać w pralce lub odświeżyć przy użyciu gorącej pary bez demontażu.

Następnie zadbaj o pościel. Upierz ją w pralce, ale zarówno kołdrę, jak i poduszki zdezynfekuj gorącą parą. Dopiero potem powlecz w czyste poszewki.

Podobnie wyczyść inne części łóżka: materac oraz obicia. Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że cała przestrzeń jest odpowiednio zdezynfekowana.