Dezynfekcja maseczki dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć.

Zgodnie z wytycznymi WHO oraz Ministerstwa Zdrowia zaleca się noszenie maseczek, które stanowią mechaniczną barierę przenoszenia się koronawirusa. Ta rekomendacja dotyczy również dzieci w wieku od 4 lat.

O ile z doborem maseczki dla dorosłych nie ma większego problemu, o tyle dopasowanie tej dla dziecka może sprawić więcej kłopotów. Z tego artykułu dowiesz się, czym kierować się przy zakupie, a ponadto jak dbać o maseczkę, by spełniała swoje zadanie.

Krótko o maseczkach jednorazowych

Maseczki jednorazowe nie tyle chronią przed samym wirusem, ile stanowią barierę ochronną dla aerozoli, czyli kropelek wydzielanych podczas mówienia, kichania i kasłania, w których przenosi się wirus. Ponieważ na materiale szybko zbiera się wilgoć, takie rozwiązanie nie zapewni nam ochrony na długo – maksymalnie przez 4 godziny, a w przypadku masek z filtrami FFP2 – nie więcej niż 8 godzin. Muszą być zmieniane stosunkowo często, a po wykorzystaniu należy je wyrzucić. Dlatego też nie ma potrzeby długo zastanawiać się nad wyborem konkretnej maseczki. Najlepiej kupić większe opakowanie i trzymać się zaleceń producenta. Dbajmy, by maska dobrze przylegała do twarzy i upewnijmy się, że posiada niezbędne atesty. O ile korzystamy z maseczki właściwie, nie musimy martwić się jej dezynfekcją.

Wybieramy maseczkę wielorazową

Maseczki wielorazowe nadają się do dłuższego używania, jeśli dopilnujemy kilku zasad higieny. Najczęściej są one wykonane z wysokiej jakości bawełny, przez co nie wilgotnieją tak szybko. Jednak i tu przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy maseczka ma odpowiednie atesty i certyfikaty. Niektóre modele są wyposażone w kieszeń na wymienny wkład, np. z cienkiej flizeliny, jednak lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w większy zapas masek, aby móc je prać i zmieniać codziennie.

Spójrzmy także na kształt maski. Powinna ona zostać dopasowana w taki sposób, by dobrze przylegać do owalu twarzy, a jednocześnie nie utrudniać dziecku mówienia i oddychania. Ciekawe, kolorowe wzory mogą pomóc w zachęceniu malucha do jej noszenia. Mnogość możliwości może być przytłaczająca, ale z pewnością znajdzie się maseczka z podobizną bohatera z ulubionej kreskówki.

Dezynfekcja maseczki wielorazowej

Jeśli wybór padł na maseczkę wielorazowego użytku, warto wiedzieć, jak o nią dbać. Tuż po zakupie, a jeszcze przed pierwszym założeniem, koniecznie trzeba zdezynfekować maskę. Można ją uprać w wysokiej temperaturze (powyżej 70 stopni Celsjusza) wraz z dodatkiem detergentu. Następnie podczas suszenia należy ją powiesić za gumki lub nauszniki.

Trzeba pamiętać, że maska powinna być odkażana po każdym użyciu. Odpowiednia dezynfekcja wymaga prania w wysokiej temperaturze przez minimum 45 minut. Następnie warto pozbyć się wszelkich drobnoustrojów przez prasowanie żelazkiem nastawionym na wysokie temperatury, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli nie możesz zrobić prania od razu, zamknij maseczkę w worku strunowym i odłóż na miejsce, do którego dziecko nie ma łatwego dostępu.

Wszystkie te metody dezynfekcji są skuteczne, ale mogą być uciążliwe i trudne do realizacji po każdym wyjściu na zewnątrz, zwłaszcza przy dużej rodzinie. Z pomocą przychodzi generator pary Tefal. Dzięki jednemu urządzeniu możesz odświeżyć, odkazić i wyprasować maseczkę swojego dziecka w ciągu zaledwie kilku minut. Jak to możliwe?

Podgrzewacz umieszczony w urządzeniu zamienia wodę w parę. Jej silny wyrzut (od 5,5 bara do 8 barów) powoduje, że para wnika głęboko w tkaninę, a temperatura dochodząca nawet do 230 stopni Celsjusza zabija 99,9% zarazków, bakterii, drobnoustrojów i alergenów. Co więcej, maskę możesz wygodnie dezynfekować w pozycji pionowej. Wystarczy, że zawiesisz ją na wieszaku za nausznik i skierujesz w tym kierunku strumień pary. Możesz powtórzyć czynność kilkakrotnie. Jeśli maseczka ma budowę harmonijkową, warto dodatkowo prasować ją przy użyciu stopy żelazka.

Te kilka kroków da pozwoli ci zapewnić bezpieczeństwo twojemu maluchowi, ponieważ skuteczność generatorów pary potwierdza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Więcej o dobroczynnym wpływie prasowania dowiesz się na stronie: https://epozytywnaopinia.pl/para-w-ruch-wiecej-niz-prasowanie/.