Wszystko, co trzeba wiedzieć o praniu ubranek dla noworodka.

Ubranka dziecięce zachwycają mnogością wzorów i kolorów, a szeroki wybór umożliwia nam łatwe skompletowanie wyprawki. Podczas podejmowania decyzji warto kierować się oczywiście nie tylko względami estetycznymi, ale też zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiał, z jakiego uszyto ubranka. Wybierajmy te jak najbardziej naturalne i solidnie wykonane. Wszystko to dlatego, że ubranka noworodka będą prane i odświeżane niezwykle często. Słaba jakość sprawi, że szybko przestaną służyć maleństwu.

Jak często prać ubranka noworodka?

Ubranka powinny spełniać jak najwyższe normy czystości, zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka, dlatego wskazane jest systematyczne pranie, po każdym, nawet niewielkim zabrudzeniu. Podstawowa zasada stanowi, że pierzemy codziennie każde ubranko, które ma kontakt z dużą powierzchnią skóry w bezpośredni sposób.

Nieco inaczej jest z kurteczkami. One najczęściej wymagają odświeżenia przed użyciem.

Osobna kategoria to nowe ubranka. Bez względu na to, czy znajdowały się w opakowaniu czy też nie, należy zawsze przed użyciem uprać je w wysokiej temperaturze, co zapewni ich sterylność, a noworodkowi – bezpieczeństwo.

Jak prać ubranka dla noworodka? Najważniejsze informacje

Ze względu na to, że skóra maluszków jest bardzo delikatna, a co za tym idzie, bardzo podatna na różne alergeny, wybór środka do prania nie może być przypadkowy.

Do tego celu należy używać detergentów przeznaczonych dla dzieci, które w swoim składzie nie mają drażniących składników takich jak kwas borowy oraz sztucznych barwników.

Pranie w wysokich temperaturach to podstawa, jeśli chodzi o ubranka dla niemowląt i noworodków. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować pozbycie się i unieszkodliwienie mikroorganizmów. Na rynku są jednak dostępne pralki ze specjalnymi programami do ubranek dziecięcych, które nie piorą w aż tak wysokich temperaturach, ale w zamian wielokrotnie i efektywnie powtarzają cykl.

Jeśli ubranka uległy silnemu zabrudzeniu, na przykład związanemu z ulaniem się pokarmu, nie należy ich wrzucać bezpośrednio do pralki. Warto najpierw usunąć resztki ciepłą wodą, by nie brudzić pozostałych ubranek i nie pozwolić, by zanieczyszczenia osadziły się w bębnie urządzenia.

Najpierw bezpieczeństwo, czyli jak dezynfekować ubranka noworodka

Jeśli chodzi o ubranka dla noworodka, to konieczne jest nie tylko pranie, ale również prasowanie. Ma ono znaczenie nie tyle wizualne (przez rozprostowywanie zagnieceń), co ze względów bezpieczeństwa. Pomaga bowiem w dezynfekcji odzieży. Wtedy idealnie sprawdzi się żelazko z generatorem pary Tefal. Jedno krótkie przeciągnięcie po tkaninie pozwala usunąć z niej 99,9% bakterii i alergenów. Dzięki temu rodzice zyskują pewność, że ubranka malucha są czyste i świeże. W dodatku prasowanie z pomocą pary jest znacznie szybsze niż w przypadku klasycznego żelazka, co jest dużym ułatwieniem zwłaszcza przy angażującej i czasochłonnej opiece nad niemowlakiem.

Prasowanie ubranek noworodków to nawyk, który warto sobie wyrobić, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wrażliwa jest skóra małych dzieci, szczególnie tych uczulonych na środki piorące. Podczas pracy żelazka para wyrzucana jest w ilości od 100 do 650 g/min z ciśnieniem od 5,5 bara do 8 barów – w zależności od wybranego modelu – co w połączeniu z wysoką temperaturą, osiągającą nawet 230 stopni Celsjusza, pozwala skutecznie zadbać o higienę i czystość tkanin bezpośrednio stykających się z wrażliwą skórą dziecka. Co więcej, ubranka, które nie zostały zabrudzone i nie wymagają aż tak częstego prania jak bielizna niemowlęca, możemy odświeżyć za pomocą pary. Bluza, dresik czy kurtka w jednej chwili są odświeżone i oczyszczone z zarazków. Urządzenia Tefal uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, dlatego można im zaufać.