Wybieramy bezpieczne zabawki dla dziecka. Na co warto zwrócić uwagę i jak o nie dbać?

Gdy dzieci widzą sklep z zabawkami, na jego widok aż świecą im się oczy. Dorosłych raczej przyprawia o ból głowy. Pociechy – wiadomo – chciałyby mieć każdy z dostępnych przedmiotów, zaś rolą mamy i taty jest świadomy wybór zabawek. Podpowiadamy, jak to robić.

Bezpieczne zabawki dla dziecka, czyli jakie?

Co oznacza określenie, że zabawka jest bezpieczna? To zależy od przyjętych kryteriów. Należy zacząć od wieku. Noworodkom warto kupować miękkie, delikatne przedmioty o obłych kształtach. Dzięki temu maluszek nie zrobi sobie krzywdy.

Podobnie jest ze starszymi dziećmi. Choć ich ruchy są już znacznie pewniejsze i lepiej skoordynowane, do ich rąk nie powinny trafiać zabawki ze zbyt małymi elementami, takimi jak oczy lub koraliki. Mogą one zagrażać zadławieniem.

Bezpieczna zabawka. Jakie musi spełnić normy?

Przy wyborze zabawek dla dziecka, dobrze jest zapoznać się z odpowiednimi normami bezpieczeństwa i potrafić odróżnić ich oznaczenia.

Najważniejsze z nich to: CE (Conformité Européenne) i EN 71. Pierwsze informuje o zgodności produktu z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Drugie zaś – z europejską normą produkcji zabawek, które badane są w trzynastu kategoriach, między innymi pod względem palności, właściwości fizycznych i mechanicznych.

Jak wybrać zabawki w zależności od wieku dziecka?

Zabawki dostosowane do wieku malucha pomagają zadbać nie tylko o jego bezpieczeństwo, lecz także rozwój. Na opakowaniach można znaleźć zalecenia informujące, dla kogo przeznaczone są zabawki. Idąc za tymi wskazówkami, nie stwarzamy ryzyka, że gry, figurki czy maskotki okażą się niedopasowane do potrzeb naszej pociechy.

Kategorie wiekowe odpowiadają też konkretnym etapom rozwoju dziecka. Warto wziąć je pod uwagę, bo zabawka stworzona z myślą o starszym lub młodszym użytkowniku niż nasz maluszek może nie spełnić swojego założenia lub po prostu go nie zainteresować.

Dla noworodków i niemowląt najlepiej wybierać przedmioty o jaskrawych kolorach i zróżnicowanych fakturach. Nim dziecko nauczy się chwytać przedmioty, najpierw je obserwuje i dotyka, a taka różnorodność z pewnością będzie stymulowała jego rozwój.

Niektóre z zabawek rosną razem z dziećmi. Należy do nich mata edukacyjna. To, co początkowo zajmowało tylko uwagę, później może być zdejmowane, rozkładane i budowane na nowo. Z pewnością zachęci szkraba do odkrywania świata i podejmowania kolejnych działań.

Czyszczenie zabawek w domu i poza nim

Wiesz już, jak wybrać zabawki, by były odpowiednio dopasowane do twojego dziecka. A co robić, by służyły one maluchowi jak najdłużej i nie traciły przy tym na bezpieczeństwie?

Należy pamiętać, że zabawki, szczególnie te miękkie, wyprodukowane z różnego rodzaju tkanin, powinny być regularnie odświeżane. Czyszczenie zabawek nie zawsze jest łatwe, ponieważ nie można ich przetrzeć na mokro, a pranie zabawek może je zniszczyć i zmechacić. Dlatego też czyszczenie i dezynfekcja zabawek to zadanie, z którym świetnie poradzi sobie generator pary.

Generator pary – idealny sposób na dezynfekcję i czyszczenie zabawek

Silny strumień pary (pod ciśnieniem nawet do 8 barów) w połączeniu z wysoką temperaturą zabija nie tylko zapachy, ale 99,9% drobnoustrojów, bakterii i zarazków. Co więcej, usuwa również roztocza, co jest szczególnie istotne w przypadku małych alergików.

Wystarczy tylko skierować parę na czyszczony przedmiot, a następnie pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób zabawki zostaną zdezynfekowane. Skuteczność odkażania generatorami pary Tefal potwierdza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Dezynfekować możemy nie tylko pluszaki. Urządzenie sprawdzi się również przy odświeżaniu mat czy kocyków. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią temperaturę do rodzaju tkaniny.

Używanie generatora pary gwarantuje, że odpowiednio dbamy o zdrowie i higienę dziecka, ale też oszczędzamy czas spędzany na codziennych obowiązkach, by dłużej cieszyć się chwilami z naszym maluszkiem.

[1] https://aktywnysmyk.pl/content/72-certyfikaty-normy-oznaczenia/